Pohyb je biologická potřeba lidí a je základem veškeré jejich aktivní činnosti. Už samotná stavba těla vyzývá k pohybu. Pohybové možnosti jsou veliké, ovšem ne každý pohyb je pro naše tělo zdravý a prospěšný. Záměrné volené cviky, které přinášejí zdravotní benefity a mají léčebný efekt pro tělo, se nazývají zdravotním cvičením. To zahrnuje celou škálu cvičení. Jejich společným ukazatelem je to, že čerpají z přirozených zákonitostí, jak tělo funguje.
Zdravotní cvičení zahrnuje cviky fyzioterapeutické a rehabilitační. Některé z nich najdeme v józe, pilates, tai-chi, apod. Cvičení může být celotělové či zaměřeno jen na část, se kterou máme potíž. Obecné rozdělení je na cvičení bez pomůcky (s vlastním tělem) a cvičení s pomůckou. Jako pomůcku lze brát velký míč, overball, elastické gumy, bosu, pilates válec, hole na Nordic Walking, atd. Do určité míry za zdravotní cvičení jde brát dynamickou chůzi, plavání, běh na lyžích a další pro tělo šetrné aktivity a sporty. Je zde však předpoklad, že sport není výkonnostní, jednostranný, ale spíše rozvíjí naši všestrannost.
Zdravotní cvičení nefunguje, pokud jej neprovádíme správně nebo jeho výběr není pro náš tělesný somatotyp vhodný. K navýšení efektu cvičení dochází pravidelnosti opakování, dále jeho pomalým a plynulým prováděním. Tělo má tak delší čas k sebekorekci, kdy se zvyšuje vnímavost a kontrolovatelnost pohybu (sebeuvědomění) a předcházíme chybám. Cílem zdravotního cvičení může být odstranění svalové dysbalance, odstranění pohybového omezení, zlepšení svalové souhry a funkce, zlepšení držení těla a ovlivnění správného stereotypu (dýchání, zvedání břemen, atd.).
Dnešní doba nám přináší neskutečný technický pokrok, robotizaci a digitalizaci, které nám sice usnadňují život, ale zároveň dávají i negativní věci, jako je nedostatek pohybu. Je potřeba si uvědomit, že přiměřená pohybová aktivita je nezbytným předpokladem procesu růstu i vývoje člověka. Podporuje jeho fyzické, duševní i sociální zdraví. Základním prostředkem, kterým lze pozitivně ovlivňovat organismus člověka, představují tělesná cvičení. Ty zdravotní jsou často podceňované a přehlížené, nicméně jen ty nás vhodně kompenzují, urychlují regenerační a reparační procesy v těle, poskytují flexibilitu a zároveň stabilitu těla.
Jestliže cvičení nepomůže s odstraněním potíží, tělo si už nedokáže samo poradit a je potřeba nejprve zásah zvenčí (fyzioterapie, manuální terapie,léky,obstřik, přístrojová rehabilitace).