S bolestí zad se setkal každý. Lehké namožení většinou odezní samo běžným pohybem. Pokud je bolest větší či neodezní, nutí nás k řešení. Udává se, že 9 z 10 pacientů u lékaře přichází s bolestí páteře. Taktéž z tohoto počtu zhruba 90% bolestí je tzv. funkčního rázu, tedy nejde o poškození ale jen poruchu funkce dané oblasti, a lze ji úplně odstranit.
Důvodem ke vzniku potíže je vícero. Nerovnováha v těle může vzniknout pádem, fyzickým přetížením, zánětem, výživou a stravovacími návyky, operačním zásahem, nemocí, psychickou zátěží apod. Rizikovým faktorem vzniku potíží je vadné držení těla a slabá kondice (snížená fyzická a psychická odolnost). Na začátku je vždy dráždění, které překročí-li určitou hranici, kdy mozek ho vyhodnotí jako bolest. Náš pohybový aparát představuje takové zrcadlo, do kterého se promítá vše, co se nám stane. Samotná páteř pak spojuje poruchy zdánlivě nesourodé.
Rozlišujeme akutní (větší bolest a omezení pohybu) a chronické potíže, přičemž ty chronické často navazují na ty akutní. S akutními potížemi nám ze začátku může pomoci nějaká berlička v podobě bolest tlumícího či uvolňujícího léku, obstřiku nebo infuze. To spadá do pravomoci praktického lékaře, neurologa, ortopeda či rehabilitačního lékaře. Některé akutní stavy pocitově samy odezní a dají se zvládnout svépomocí nahříváním, odlehčením, prodýcháním, zpevněním zad, uvolňujícími cviky a tejpováním.
Chronické potíže nás sice neparalyzují, nicméně přinášejí bolestivé dráždění, diskomfort, neklid, únavu a narušují pohybovou či jinou funkci. Často dále expandují a šíří se po těle. Jsou složitější na řešení a prim zde hraje především fyzioterapeutické vyšetření a ošetření. Pokud člověk ví jak, dá se sobě pomoci vlastními silami tzv. automobilizačními technikami.
Odstranění potíží je prvním nezbytným krokem, ale pak by měla následovat další preventivní práce. Z dlouhodobého hlediska se nám po všech stránkách vyplatí omezit návrat potíží či předcházet vniku nových. A to zvýšením kondice celkové či v místě, kde byla potíž a je deficit. Prakticky toho docílíme posílením hlubokých svalů těla, zdravotním zpevňovacím či stabilizačním cvičením.