Vytvořeno: 26.6.2024

Jedná se o úponové bolesti lokte vzniklé z přetížení svalů předloktí. Tato velmi častá diagnóza dostala svůj název podle sportu, kde také může vzniknout ale v praxi si ji „vyrobíme“ spíše jinými činnostmi. Nejčastěji jsou to opakované stereotypní pohyby.

Tenisový loket

V kancelářském zaměstnání jsou to klikání myší, rizikové manuální práce představují např. šroubování, sekání, krájení, mačkání, hnětení, úklidové činnosti, atd. Existují tedy profese, kde je vyšší výskyt tohoto syndromu. Pozor by si měli dát programátoři a informatici, kuchařky, mechanici, pracovní v úklidových službách atd. Nebezpečí skýtá také hra na hudební nástroj a různé ruční koníčky jako je pletení, apod. Ze sportu jsou to raketové sporty, golf, lezení, workout aj.

Obraz potíže je takový, že nás při určitých pohybech bolí zevní strana lokte. Přetížením může být bolestivá i vnitřní či zadní strana lokte. Horší stavy bolí i v klidu. Typicky nacházíme bolest na dotyk a při stisku ruky.

Terapie je ošemetná neboť ruce neustále používáme a zatěžujeme, jejich regenerace je tedy složitější. Klasická rehabilitace zahrnuje obvykle přístrojovou léčbu pomocí ultrazvuku či laseru doplněné protahováním a cvičením. Komplexněji pojatá fyzioterapie by však měla navíc zahrnovat preventivní opatření, nácvik autoterapie a další možnosti terapie jako je např. tejpování. Pokud to neuděláme, často se potíž vrací a přechází do chronického stavu.

Co je tenisový loket?

Jedná se úponové bolesti v oblasti zevního hrbolku lokte, které vnikají mechanickým drážděním, obecněji řečeno přetěžováním svalů ruky a předloktí. Dle velikosti dráždění nabývá formy neinfekčního zánětu.

Jak se projevuje?

Projevuje se napětím a bolestí svalů na hřbetní straně předloktí a především zevního hrbolku lokte. Bolest je především v zátěží při různých pracovních úkonech a cvičeních, později i při běžných činnostech. Dochází k oslabení svalů předloktí a snižuje se obratnost ruky.

Jaká je příčina bolesti?

Vytrhávání šlachových vláken z povrchu kosti, jenž je velmi živá a bolestivá tkáň.

Koho postihuje?

Může postihnout každého, kdo extrémně zatíží svaly lokte, nebo dlouhodobě provádí stereotypní činnost ruky. Vzniku potíži nahrává zvýšené napětí v horní končetině, na kterém má podíl stav krční a hrudní páteře. Častý jev je takový, že úlevou jedné bolavé končetině, přetížíme tu druhou..Tudíž při problémech s jedním loktem se nám může časem ozvat druhý.

Co je podstatou vzniku?

Jde o dvojí mechanismus. První je, že přetěžované svaly potřebují větší objem cévního zásobení. To se jim dostává na úkor šlachově-vazivového úponu do kosti, který tím ztrácí pevnost a regeneraci. Druhá příčina je zvýšená síla přetěžovaných svalů, které společně táhnou za jeden úpon, jenž se nachází na velmi malé ploše oproti jiným svalům.

Jaký vliv má profesní zátěž?

Veliký, neboť toto mikrotrauma vzniká nejčastěji dlouhodobým přetěžováním rukou. Sice nepatří přímo mezi nemoci z povolání, ale za určitých okolností může být tak uznán. Práce, které jsou rizikové ke vniku tenisového lokte zahrnují drobnou montáž, stavební práce, práce s vibračními přístroji (sbíječka, tetovací strojek). Další riziková povolání jsou řemeslníci, kuchařky a kancelářská zaměstnání (práce s myší). Z koníčku je riziková hra na kytaru, rukodělné činnosti či intenzivní zahradničení. Ze sportů by se dalo zmínit například lezení.

Jak se tenisový loket léčí?

Tenisový loket se řeší především konzervativně. To znamená, že první volbou lékaře je rehabilitace. Lékaři často předepíší i protizánětlivé léky, případně podají obstřik. Klasická rehabilitace zahrnuje obvykle přístrojovou léčbu pomocí ultrazvuku, elektroterapie či laseru doplněné protahováním a cvičením. Komplexněji pojatá fyzioterapie však neřeší jen následky, ale i samotnou příčinu. Bez toho se nám příznaky mohou vrátit. Tedy fyzioterapie by měla navíc zahrnovat preventivní opatření, práci se zbytkem těla (především krční a hrudní páteří), nácvik autoterapie a další možnosti terapie jako je např. Tejpování.

Proč má největší váhu fyzioterapie?

Fyzioterapie je nejlevnější a zároveň nejefektivnější terapie! Působí jak na příznaky, tak na samotnou příčinu. Má celou paletu možností. Navíc řada tenisových loktů je vyvolána či zhoršována stavem zápěstí, krční a hrudní páteře. A tím vším se fyzioterapie zaobírá.

Jakou roli hrají režimová opatření?

Každá terapie je ošemetná, neboť ruce neustále používáme a zatěžujeme, jejich regenerace je tedy složitější. Proto jsou režimová opatření důležitou součástí léčby.

Jaký význam má autoterapie?

Obrovský, protože na rozdíl od rehabilitace si mohu terapii provádět každý den. Jelikož jde o mé tělo, vnímám sám já nejlépe, co cítím a mohu tak dávkovat intenzitu cviků. Praktických možností, jak ovlivňovat a harmonizovat stav, je celá řada.

Zbavte se bolesti tenisového lokte

Začněte už dnes cvičit doma podle on-line návodů, které obsahují jak videa, tak popisy jednotlivých cviků.
Návody obsahují všechny druhy cvičení pro maximální efekt.

Objednat
Předchozí článekSyndrom karpálního tunelu