Jedná se útlakový syndrom, kdy dochází k dráždění středového nervu zápěstí. Vzniká bolest, která se šíří až do prstů. Název je odvozen od tvaru klenby zápěstí, kde nerv prochází a připomíná „tunel“.
Část populace má větší sklon k této potíži, nicméně většinově za ní stojí dlouhodobé přetěžování určitých svalových a šlachových skupin ruky (předloktí). Pokud se postižení zhoršuje, můžou být často přítomné noční bolesti a vypadávání předmětů z ruky.
Dráždění se projeví konkrétními testy a definitivní potvrzení diagnózy provádí neurolog, typicky tzv. EMG vyšetřením. Dle stavu nálezu je možné konzervativní či operační řešení.
Každá terapie je ovšem ošemetná, neboť ruce neustále používáme a zatěžujeme, jejich regenerace je tedy složitější. Klasická rehabilitace zahrnuje obvykle přístrojovou léčbu pomocí ultrazvuku, elektroterapie či laseru doplněné protahováním a cvičením. Komplexněji pojatá fyzioterapie by však měla navíc zahrnovat preventivní opatření, nácvik autoterapie a další možnosti terapie jako je např. tejpování. Pokud to neuděláme, často se potíž vrací a přechází do chronického stavu.
Co je karpální tunel?
Jedná se útlakový syndrom, kdy dochází k dráždění středového nervu v oblasti zápěstí. To může být způsobeno změnou klenby zápěstí (posunem či blokádou kůstky zápěstí), ztrátou pružnosti příčného vazu zápěstí, zmnožením či městnáním tekutiny v zápěstí, ztluštěním měkký tkání a šlach procházející tunelem.
Jak se projevuje?
Projevuje se brněním (mravenčením) až bolestí zápěstí vystřelující do palce, ukazováku a 3. prstu. Typická je bolest v noci se ztuhlostí prstů. Při pohybech v zápěstí obtíže ustupují. Pomáhá si ruce rozcvičit, protřepat či je spustit z postele dolů. V pozdějších stádiích jsou bolesti intenzivnější a i přes den. Časem může nastat i vypadávání předmětů z ruky v důsledku jejího oslabení.
Jaká je příčina bolesti?
Mechanický dotyk až útisk nervu, jenž je velmi živá a bolestivá tkáň.
Koho postihuje?
Postihne každého, komu se zmenší prostor pro průchod nervu klenbou ruky. To může nastat nejčastěji dlouhodobým přetížením (tedy jejich zanícením a ztluštěním) šlach ohýbačů ruky. Dále úrazem či blokádou zápěstní kůstky. Vlivem hormonálních změn (častější zadržování tekutiny v těle a městnání otoků) jsou ke karpálním tunelům náchylnější lidé s nedostatečnou funkcí štítné žlázy a také ženy nad 50 let. Podíl a vliv na karpální tunel má také stav krční a hrudní páteře. Častý jev je takový, že úlevou jedné bolavé končetině, přetížíme tu druhou..Tudíž při problémech s jedním zápěstím se nám může časem ozvat druhé.
Jaký vliv má profesní zátěž?
Veliký, neboť karpální tunel patří mezi postižení z povolání. Vzniká nejčastěji dlouhodobým přetěžováním rukou. Typickým příkladem je drobná montáž, stavební práce, práce s vibračními přístroji (sbíječka, tetovací strojek). Dále to mohou být kuchařky a kancelářská zaměstnání (práce s myší). Z koníčku je riziková hra na hudební nástroje, pletení, šití či intenzivní zahradničení. Ze sportů by se dal zmínit baseball.
Jaké máme vyšetřovací metody?
Nejsnáze můžeme dráždění potvrdit provokačními testy. Míru postižení určí neurologické vyšetření, které zahrnuje tzv. EMG vyšetření. To představuje vyšetření jehličkami, kdy se hodnotí kvalita vedení nervového vzruchu. Doplňkovým vyšetřením bývá rentgen krční páteře.
Jak se karpální tunel léčí?
Dle stavu nálezu je možné konzervativní či operační řešení. Lékaři často předepíší protizánětlivé léky. Klasická rehabilitace zahrnuje obvykle přístrojovou léčbu pomocí ultrazvuku, elektroterapie či laseru doplněné protahováním a cvičením. Komplexněji pojatá fyzioterapie však neřeší jen následky, ale i samotnou příčinu. Bez toho se nám příznaky mohou vrátit. Tedy fyzioterapie by měla navíc zahrnovat preventivní opatření, práci se zbytkem těla (především krční a hrudní páteří), nácvik autoterapie a další možnosti terapie jako je např. tejpování.
Proč má největší váhu fyzioterapie?
Jelikož působí jak na příznaky, tak na samotnou příčinu. Má celou paletu možností. Navíc řada karpálních tunelů je vyvolána či zhoršována funkční poruchou krční páteře (zejména blokádou) či funkční poruchou zápěstí. A tím vším se fyzioterapie zaobírá.
Jakou roli hrají režimová opatření?
Každá terapie je ošemetná, neboť ruce neustále používáme a zatěžujeme, jejich regenerace je tedy složitější. Proto jsou režimová opatření důležitou součástí léčby.
Jaký význam má autoterapie?
Obrovský, protože na rozdíl od rehabilitace si mohu terapii provádět každý den. Jelikož jde o mé tělo, vnímám sám já nejlépe, co cítím a mohu tak dávkovat intenzitu cviků. Praktických možností, jak ovlivňovat a harmonizovat stav, je celá řada.
Zbavte se bolesti karpálního tunelu
Začněte už dnes cvičit doma podle on-line návodů, které obsahují jak videa, tak popisy jednotlivých cviků.
Návody obsahují všechny druhy cvičení pro maximální efekt.